Davison, John William

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Davison, John William

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

  • Jack Davison

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1899 - 1975

History

John (Jack) Davison, born on 4 October 1899, joined the Amalgated Society of Engineers (UK) as an apprentice member on 19 June 1920, and became a full member on 8 Ocotober 1921. On 29 May 1928 he left England for Australia arriving in Sydney on 10 July 1928. On 19 July 1928 he joined the Amalgamated Engineering Union (Sydney 4th District Branch). In 1933 and 1934 he was Honorary Secretary of the Lidcombe Emergency Relief Workers (Sydney) and from October 1935 to November 1944 was Secretary of the AEU (Sydney 4th District Branch). From May 1941 to July 1945 Davison was referee to the Commonwealth Council of the AEU. On 20 March 1963 he retired and became Secretary of the AEU Retired Members' Association (Sydney District) from 1965 to 1974. Davison died on 27 May 1975.

Places

England; Sydney

Legal status

Functions, occupations and activities

trade union official

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Occupations

Control area

Authority record identifier

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Entered from deposit description on 31 August 2011

Language(s)

Script(s)

Sources

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC