Armstrong, Thomas Scott Lorraine

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Armstrong, Thomas Scott Lorraine

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1878 - 1944

History

Thomas Scott Lorraine Armstrong was born in 1878 at Gunbar Station, Hay, New South Wales (NSW). He was educated at the Church of England Grammar School, North Shore, Sydney. He worked as an overseer at Lissington Station, Bourke, NSW and as Manager at Urie Point Station, Brewarrina, NSW. In 1899 he worked Moolbong Station, Hillston, NSW and in 1901-02 was farming at Darling Downs, Queensland (Qld). From 1902?-1912 Armstrong was Manager, Euroka Station, Walgett, NSW. In 1917 he was appointed Manager of Corona Station, Longreach district and was an Inspector for the Australian Agricultural Company for Queensland. He also held local positions as Member, Longreach Shire Council; Deputy Chairman, Longreach Hospital Board; Vice-President of the Executive Council, United Graziers' Association of Qld; Member, North Gregory Rabbit Board; Chairman, Mitchell West Dingo Board; Chairman, Mitchell West Marsupial Board. Armstrong retired in 1941 and died in Toowoomba on 26 September 1944.

Places

New South Wales: Gunbar, Lissington, Bourke, Urie Point, Moolbong, Euroko stations.
Queensland: Corona station.

Legal status

Functions, occupations and activities

farm manager; grazier; local official

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Control area

Authority record identifier

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Created by Erin Gallant on 10 August 2011; revised on 5 September 2011

Language(s)

Script(s)

Sources

Obituary, Pastoral Review and Graziers' Record, 16 Oct 1944, p. 591
Biographical cuttings, National Library of Australia, Bib ID 1627042
"Some Experiences of a Queensland Station Manager", Pastoral Review and Graziers' Record, Aug 1943, p.599; Sep 1943, p.618; Oct 1943, p.684; Nov 1943, p.745, Jan 1944, p.19; Mar 1944, p. 137; May 1944, p.137; May 1944, p.265; Jul 1944, p. 394; Sep 1944, p.528; Nov 1944, p.672; Jan. 1945, p.12; Mar 1945, p.180.

Maintenance notes